dnes je 21.11.2024

Input:

§ 9 ZDN Osvobození od daně

23.1.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 27 minut

4.3.3
§ 9 ZDN Osvobození od daně

Ing. Jan Koreček

Úplné znění

Ustanovení související k § 9 ZDN

  • Zákon č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí (ZDN)

    • - § 1 – úvodní ustanovení
    • - § 2 – předmět daně z pozemků
    • - § 6 – sazba daně z pozemků
    • - § 7 – předmět daně ze staveb a jednotek
    • - § 8 – poplatník daně ze staveb a jednotek
    • - § 12c – zdaňovací období
    • - § 13a – daňové přiznání
    • - § 16a – obecně závazná vyhláška
    • - § 17a – osvobození v důsledku živelních pohrom
Komentář

Komentář k § 9 ZDN

Zákon o dani z nemovitých věcí v tomto ustanovení osvobozuje od daně ze staveb a jednotek zdanitelné stavby, budovy nebo zdanitelné jednotky, a to při splnění určitých podmínek. Osvobození pod jednotlivými písmeny jsou v dalších odstavcích ustanovení omezena vlastnictvím, rozsahem, druhem pozemku nebo charakterem zdanitelné stavby, budovy nebo jednotky. Některá osvobození není nutné uvádět v daňovém přiznání. Od zdaňovacího období roku 2014 je z jednotlivých ustanovení jednoznačně patrné, zda se dané osvobození vztahuje ke zdanitelné stavbě, zdanitelné stavbě, která je budovou nebo zdanitelné jednotce.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. a) ZDN

Zdanitelné stavby ve vlastnictví státu, s výjimkou budov obytných domů, a zdanitelné jednotky, které zahrnují nebytový prostor jiný než sklep nebo komoru, jsou od daně ze staveb osvobozeny za předpokladu, že nejsou využívány k podnikání, pronajímány nebo propachtovány. Pokud jsou však zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky ve vlastnictví státu pronajaty obci, kraji nebo organizační složce státu nebo příspěvkové organizaci, jsou osvobozeny od daně z pozemků také za předpokladu, že nejsou využívány k podnikání.

U nemovitých věcí zcela osvobozených nemusí Česká republika, resp. zástupce státu, podávat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Budovy obytných domů a zdanitelné jednotky zahrnující byt, sklep nebo komoru (případně zdanitelné jednotky, které zahrnují pouze byt, soubor bytů nebo pouze sklep či komoru nebo jejich soubor) ve vlastnictví České republiky jsou od daně ze staveb a jednotek osvobozeny, i když jsou pronajaty, propachtovány nebo slouží podnikání. Za zdanitelné stavby ve vlastnictví státu, s výjimkou budov obytných domů, a jednotek, které zahrnují nebytový prostor jiný než sklep nebo komoru, které nejsou zcela osvobozené od daně ze staveb a jednotek, mají povinnost podat přiznání k dani z nemovitých věcí všechny státní organizace.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. b) ZDN

Osvobozeny od daně ze staveb a jednotek jsou zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky ve vlastnictví té obce, na jejímž katastrálním území se nacházejí. U zdanitelných staveb a zdanitelných jednotek nacházejících se mimo vlastní katastrální území obce vyžaduje zákon podat daňové přiznání, a také za tyto zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky zaplatit daň, neboť výnos daně z těchto zdanitelných staveb nebo zdanitelných jednotek je příjmem jiné obce, na jejímž území se předmětné stavby nachází.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. c) ZDN

Ustanovení upravuje osvobození zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky užívané diplomatickými zástupci pověřenými v České republice, konzuly z povolání a jinými osobami, které podle mezinárodního práva požívají diplomatických a konzulárních výsad a imunity, a to za předpokladu, že nejsou občany České republiky, a že je zaručena vzájemnost.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. d) ZDN

Ustanovení bylo do konce roku 2013 uvedeno v ustanovení § 1 odst. 1 vyhlášky č. 12/1993 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitostí, která byla k 1. lednu 2014 zrušena a ustanovení bylo inkorporováno přímo do zákona. Od daně ze staveb a jednotek jsou osvobozeny zdanitelné stavby veřejně přístupného památkového objektu prohlášeného za kulturní památku, které jsou ve vlastnictví České republiky, nebo přístupné z důvodů výchovně vzdělávacích na základě písemné smlouvy uzavřené mezi Ministerstvem kultury a vlastníkem. Ve smlouvě musí být uveden časový a prostorový rozsah zpřístupnění a stanoven jeho režim v souladu s památkovou hodnotou a dalšími způsoby využití objektu. Kulturní památky upravuje zákon č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, ve znění pozdějších předpisů. Prohlášení za kulturní památku je v kompetenci ministerstvo kultury České republiky. Kulturní památky, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa, prohlašuje vláda České republiky nařízením. Kulturní památky se zapisují do Ústředního seznamu kulturních památek České republiky. Ústřední seznam vede odborná organizace státní památkové péče. Skutečnost, zda zdanitelné stavby veřejně přístupného památkového objektu prohlášeného za kulturní památku slouží k podnikání, jsou pronajaty nebo propachtovány, nemá na dané osvobození od daně ze staveb a jednotek vliv.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. e) ZDN

Osvobození se vztahuje na zdanitelné stavby, které jsou budovou nebo zdanitelné jednotky ve vlastnictví registrovaných církví a registrovaných náboženských společností podle zákona upravujícího církve a náboženské společnosti sloužící k vykonávání náboženských obřadů a k výkonu duchovní správy těchto církví a náboženských společností. Postavení církví a náboženských společností je předmětem úpravy zákona č. 3/2002 Sb., o svobodě náboženského vyznání a postavení církví a náboženských společností a o změně některých zákonů (zákon o církvích a náboženských společnostech), ve znění pozdějších předpisů. Podmínkou pro nárok na osvobození je prokázání, že se jedná o registrovanou církev nebo náboženskou společnost podle shora uvedeného zákona a jde o budovu nebo jednotku, která slouží k vykonávání náboženských obřadů a k výkonu duchovní správy. Zdanitelné stavby, které jsou budovou, nebo zdanitelné jednotky je možné osvobodit za předpokladu, že nejsou využívány k podnikání, pronajímány nebo propachtovány.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. f) ZDN

Toto ustanovení osvobozuje zdanitelné stavby, které jsou budovou nebo zdanitelné jednotky ve vlastnictví obecně prospěšných společností, spolků, odborových organizací, organizací zaměstnavatelů, mezinárodních odborových organizací a jejich pobočných organizací. Sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, ve znění pozdějších předpisů, se považují za spolky (§ 3045 NOZ). Podmínkou osvobození je, aby budova nebo jednotka nebyla využívána k podnikání, pronajímána nebo propachtována.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. i) ZDN

Nově jsou osvobozeny zdanitelné stavby, které do 31. prosince 2013 nebyly předmětem daně ze staveb a jednotek. Došlo k zařazení těchto zdanitelných staveb do předmětu daně s tím, že jsou plně osvobozeny. Osvobození se vztahuje zdanitelné stavby:

  • vodárenských objektů včetně úpraven vody,

  • kanalizačních objektů nebo čistíren odpadních vod, jakož i zdanitelné stavby určené k čištění odpadních vod před jejich vypouštěním do kanalizací,

  • k závlaze a odvodňování pozemků,

  • přenosové, přepravní nebo distribuční soustavy nebo rozvodného tepelného zařízení podle energetického zákona,

Jedná se zejména o zdanitelné stavby podle zákona č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákona č. 458/2000 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o změně některých zákonů (energetický zákon), ve znění pozdějších předpisů. Poplatník nemá povinnost nárok na osvobození od daně ze staveb a jednotek uplatnit v daňovém přiznání. Osvobození podléhá vždy celá zdanitelná stavba. Ustanovení ve znění do 31. prosince 2013 bylo zrušeno pro jeho nevyužitelnost.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. j) ZDN

Obdobně jako u osvobození podle § 9 odst. 1 písm. i) ZDN jsou nově osvobozeny zdanitelné stavby, které do 31. prosince 2013 nebyly předmětem daně ze staveb a jednotek. Jedná se o zdanitelné stavby drah a na dráze, letecké, vodních cest a přístavů, pokud jsou v souladu s kolaudačním rozhodnutím nebo kolaudačním souhlasem speciálního stavebního úřadu užívány k veřejné dopravě. Stavbou dráhy se podle zákona č. 266/1994 Sb., o dráhách, ve znění pozdějších předpisů, rozumí stavba cesty určené k pohybu drážních vozidel a stavba, která rozšiřuje, doplňuje, mění nebo zabezpečuje dráhu bez ohledu, zda je v obvodu dráhy či nikoliv.

Letecké stavby upravuje v zákon č. 49/1997 Sb., o civilním letectví a o změně a doplnění zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Letiště se podle okruhu uživatelů a charakteru letiště dělí na letiště civilní a vojenská a dále na veřejná a neveřejná. Stavbami veřejných letišť se rozumí letiště přijímající v mezích své technické a provozní způsobilosti všechna letadla. Letištěm je územně vymezená a vhodným způsobem upravená plocha včetně souboru leteckých staveb a zařízení letiště, trvale určená ke vzletům a přistávání letadel a k pohybům letadel s tím souvisejícím.

Podle zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů je přístav tvořen vodní částí a pozemní částí přístavu, kde lze překládat zboží, umožnit bezpečný výstup a nástup osob mezi plavidlem a břehem, provádět opravy, vystrojování, zásobování a stání plavidel u nábřeží k těmto účelům upraveného. Veřejný přístav je oprávněn užívat každý provozovatel plavidla při splnění podmínek plavebního provozu v přístavu. Veřejné přístavy jsou uvedeny ve vyhlášce Ministerstva dopravy č. 222/1995 Sb., o vodních cestách, plavebním provozu v přístavech, společné havárii a dopravě nebezpečných věcí, ve znění pozdějších předpisů. Poplatník nemá povinnost nárok na osvobození od daně ze staveb a jednotek uplatnit v daňovém přiznání. Osvobození podléhá vždy celá zdanitelná stavba. Ustanovení ve znění do 31. prosince 2013 bylo zrušeno pro jeho nevyužitelnost.

Komentář k § 9 odst. 1 písm. k) ZDN

Osvobození se vztahuje na zdanitelné stavby nebo zdanitelné jednotky sloužící:

  • školám nebo školským zařízením zapsaným ve školském rejstříku. Školský rejstřík upravuje zákon č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Školský rejstřík je veřejný seznam, který obsahuje rejstřík škol a školských zařízení a dále rejstřík školských právnických osob. Školský rejstřík je veřejný seznam, čímž se rozumí, že každý má právo nahlížet do údajů ve školském rejstříku a pořizovat si výpisy. Do školského rejstříku je možné nahlížet prostřednictvím internetových stránek http://rejskol.msmt.cz/.

  • poskytování péče o děti do 3 let věku na základě oprávnění provozovat živnostenské podnikání. Požadavky na provozování živnosti – péče o dítě do tří let věku jsou specifikována v příloze č. 5 – Seznam živností, jejichž výkon je podnikatel povinen zajistit pouze fyzickými osobami splňujícími odbornou způsobilost, a odborné způsobilosti pro výkon těchto činností, zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů. Živností se rozumí soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem. Živnost může provozovat fyzická nebo právnická osoba, splní-li podmínky stanovené živnostenským zákonem.

  • muzeím a galeriím, které spravují sbírky zapsané do centrální evidence sbírek muzejní povahy vedené Ministerstvem kultury. Sbírky zapsané do centrální evidence sbírek upravuje zákon č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Ministerstvo kultury vede centrální evidenci sbírek a do centrální evidence ministerstvo zapíše sbírky, jejichž vlastníkem je Česká republika nebo územní samosprávný celek. Muzeem se rozumí instituce, která získává a shromažďuje přírodniny a lidské výtvory pro vědecké a studijní účely, zkoumá prostředí, z něhož jsou přírodniny a lidské výtvory získávány, z vybraných přírodnin a lidských výtvorů vytváří sbírky, které trvale uchovává, eviduje a odborně zpracovává, umožňuje způsobem zaručujícím rovný přístup všem bez rozdílu jejich využívání a zpřístupňování poskytováním vybraných veřejných služeb, přičemž účelem těchto činností není zpravidla dosažení zisku. Galerií se rozumí muzeum specializované na sbírky výtvarného umění (§ 4 zákona č. 122/2000 Sb., o ochraně sbírek muzejní povahy a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů).

  • knihovnám vedeným v evidenci knihoven. Podle zákona č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), ve znění pozdějších předpisů vede Ministerstvo kultury evidenci knihoven. Knihovnou se rozumí zařízení, v němž jsou způsobem zaručujícím rovný přístup všem bez rozdílu poskytovány veřejné knihovnické a informační služby. Evidence a adresář knihoven evidovaných Ministerstvem kultury je dostupný na internetových stránkách:

http://www.mkcr.cz/cz/literatura-a-knihovny/evidence-a-adresar-knihoven-evidovanych-ministerstvem-kultury-a-souvisejici-informace-443/.

  • veřejným archivům podle zákona upravujícího archivnictví a spisovou službu. Archivem se podle zákona č. 499/2004 Sb. o archivnictví a spisové službě a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů rozumí zařízení, které slouží k ukládání archiválií a péči o ně. Archivy se člení na veřejné archivy a soukromé archivy. Veřejnými archivy jsou Národní archiv, Archiv bezpečnostních složek, státní oblastní archivy, specializované archivy, bezpečnostní archivy a archivy územních samosprávných celků.

  • zdravotnickým zařízením uvedeným v rozhodnutí o udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb nebo v rozhodnutí o registraci. Podle zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách), ve znění pozdějších předpisů se zdravotnickým zařízením se rozumí prostory určené pro poskytování zdravotních služeb. Poskytovatelem zdravotních služeb se rozumí fyzická nebo právnická osoba, která má oprávnění k poskytování zdravotních služeb. O udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb rozhoduje krajský úřad, v jehož správním obvodu je zdravotnické zařízení, v němž budou zdravotní služby poskytovány. Dále Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo spravedlnosti, jde-li o zdravotní služby poskytované ve zdravotnických zařízeních zřízených těmito ministerstvy, nebo Ministerstvo vnitra, jde-li o zdravotní služby poskytované ve zdravotnických zařízeních zřízených tímto ministerstvem nebo ve zdravotnických zařízeních zřízených Úřadem pro zahraniční styky a informace nebo Bezpečnostní informační službou.

  • zařízením sociálních služeb. Sociální službou se podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů rozumí činnost nebo soubor činností podle tohoto zákona zajišťujících pomoc a podporu osobám za účelem sociálního začlenění nebo prevence sociálního vyloučení. Poskytovateli sociálních služeb jsou územní samosprávné celky a jimi zřizované právnické osoby, další právnické osoby, fyzické osoby a ministerstvo a jím zřízené organizační složky státu nebo státní příspěvkové organizace, které jsou právnickými osobami. Sociální služby zahrnují sociální poradenství, služby sociální péče, služby sociální prevence. Pro poskytování sociálních služeb se zřizují zařízení sociálních služeb, kterými jsou centra denních služeb, denní stacionáře, týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, chráněné bydlení, azylové domy, domy na půl cesty, zařízení pro krizovou pomoc, nízkoprahová denní centra, nízkoprahová zařízení pro děti a mládež, noclehárny,

Nahrávám...
Nahrávám...