dnes je 21.12.2024

Input:

§ 7 ZDNV Věcná osvobození u nových staveb

11.11.2019, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

5.1.1.3.2
§ 7 ZDNV Věcná osvobození u nových staveb

Ing. Věra Engelmannová

Úplné znění

Ustanovení související k § 7 ZDNV

  • Zákonné opatření Senátu č. 340/2012 Sb., o dani z nabytí nemovitých věcí, ve znění novely č. 254/2016 Sb., která nabyla účinnosti 1. 11. 2016 a novely č. 264/2019 Sb., která nabyla účinnosti 1. 11. 2019 (ZDNV)

    • - § 3 – Nabytí vlastnického práva
    • - § 56 – Jednotky
  • Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (ZOK)

    • - § 729 – Družstevní byt a družstevní nebytový prostor
  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (NOZ)

    • - § 1158 až 1162 – Bytové spoluvlastnictví
Komentář

Komentář k § 7 ZDNV

Ustanovení § 7 ZDNV upravuje věcná osvobození při nabytí vlastnického práva k novým stavbám a jednotkám. S účinností od 1. 11. 2019 došlo k rozšíření osvobození i na případy, kdy dojde k nabytí jednotky vymezené prohlášením vlastníka v rodinném domě. Uvedená novela se týká pouze případů, kdy předmět daně vznikl 1. 11. 2019 a dále, tj., právní účinky vkladu do katastru nemovitostí vznikly k tomuto dni.

Podle § 7 odst. 1 ZDNV je od daně z nabytí nemovitých věcí osvobozeno první úplatné nabytí vlastnického práva k pozemku nebo právu stavby, jehož součástí je dokončená nebo užívaná stavba rodinného domu, k dokončené nebo užívané stavbě rodinného domu nebo k dokončené nebo užívané jednotce ve stavbě bytového domu nebo rodinného domu, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem, vzniklé výstavbou, nástavbou, přístavbou nebo stavební úpravou tohoto domu, nejde-li pouze o rozdělení nebo sloučení stávajících jednotek, eventuálně na základě stavební úpravy nebytového prostoru nově nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru užívané společně s bytem. Jde o nemovité věci určené k bydlení, resp. ty z nich, u nichž lze vzhledem k jejich typu předpokládat, že je k bydlení využije nabyvatel; osvobození se tak vztahuje např. na nabytí bytové jednotky v bytovém domě a v rodinném domě nebo rodinného domu, zatímco se nevztahuje např. na nabytí bytového domu jako celku. Bude-li novostavba kolaudována jako bytový dům a teprve následně bude rozčleněna na jednoty (byty, případně garáže, komory nebo sklepy, bude náležet osvobození, při splnění všech ostatních podmínek zakotvených v komentovaném ustanovení, nabytí těchto jednotek, pokud k němu dojde do 5 let od kolaudace bytového domu. Počátek běhu prekluzivní lhůty není možné vázat až na okamžik rozčlenění domu na jednotky. Osvobození podle § 7 ZDNV se nevztahuje na nabytí administrativních budov nebo nebytových prostor, s výjimkou těch, které jsou uvedeny v zákonném opatření. V případě rodinných domů je zohledněna skutečnost, že podle nového občanského zákoníku nebudou již nově postavené rodinné domy samostatnými věcmi, ale budou buď součástí pozemku, nebo součástí práva stavby; proto je předmětem osvobození i nabytí vlastnického práva k pozemku či právu stavby, jejichž součástí je dokončená nebo užívaná stavba rodinného domu. Osvobození se ovšem vztahuje výhradně na pozemky, jejichž je stavba součástí, budou-li zároveň převáděny i další pozemky např. zahrada, osvobození od daně nepožívají.

Za stavbu bytových, garážových, sklepních nebo komorových jednotek se považují

Nahrávám...
Nahrávám...