dnes je 22.12.2024

Input:

§ 38v ZDP Oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob

30.4.2015, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 6 minut

3.1.4.1.25
§ 38v ZDP Oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob

Ing. Martin Děrgel

Úplné znění

Ustanovení související

  • Zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád ()

    • - § 71 až 74
    • - § 135 až 137
    • - § 247a
  • Zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (ZDP)

    • - § 4
    • - § 4a
    • - § 6 odst. 9
    • - § 10 odst. 3
    • - § 38g
    • - § 38w
Komentář

Komentář k § 38v ZDP

Do daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob se uvádějí pouze zdanitelné příjmy, tedy takové, které jsou předmětem daně a nejsou od ní osvobozeny. A právě skutečnosti, že o příjmech osvobozených není správce daně informován, často zneužívají osoby podezřelé z korupčního, podvodného nebo jiného trestného jednání, zdůvodňující nepoměr jejich značného majetku a relativně nízkých prokázaných zdanitelných příjmů. Zavedení oznamovací povinnosti příjmů fyzických osob osvobozených od daně má tedy primárně za úkol omezit častý způsob vyhýbání se trestní odpovědnosti, daňové úniky a zúžit prostor pro "praní špinavých peněz".

Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob po 1. 1. 2015 obdrží příjem převyšující 5 milionů Kč, který je od této daně osvobozen, je nově povinen to oznámit správci daně. A to do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém příjem obdržel, tedy zpravidla do 1. dubna (v případě plné moci udělené daňovému poradci nebo advokátovi do 1. července) následujícího kalendářního roku. Tato lhůta pro oznámení platí i u poplatníků, kteří povinnost podávat daňové přiznání nemají. Nesplnění této oznamovací povinnosti může být potrestáno pokutou až ve výši 15 % neoznámeného osvobozeného příjmů (§ 38w ZDP).

Toto oznámení je podáním podle daňového řádu a lze jej tak učinit v souladu s § 71 odst. 1 DŘ písemně, ústně do protokolu nebo datovou zprávou. Pokud by oznámení nebylo kompletní, posuzovala by se taková vada standardně jako vada podání podle § 74 DŘ. Na rozdíl od daňového přiznání se však nejedná o daňové tvrzení, proto se neuplatní pravidlo, které předepisuje povinnou formu prostřednictvím tiskopisu či obdobného formuláře. Oznámení může poplatník strukturovat a sepsat libovolným způsobem, musí však obsahovat:

  1. výši příjmu (v českých korunách, u nepeněžních příjmů určená v souladu s § 3 odst. 3 ZDP),
  2. popis okolností nabytí příjmu (tj. jak bylo příjmu konkrétně dosaženo, např. prodej obrazu, výhra v loterii, případně, zda se jedná o příjem v penězích nebo v jiné podobě),
  3. datum, kdy příjem vznikl (což může být složitější při využití deponování peněz u notáře apod.).

Dané opatření se vztahuje na všechny příjmy osvobozené od daně z příjmů fyzických osob uvedené v ZDP, tj. jak podle § 4 ZDP (např. z prodeje nemovitých věcí po 2 letech bydlení, resp. po 5 letech vlastnění) a § 4a ZDP (bezúplatné příjmy, zejména z dědictví), tak podle § 6 odst. 9 ZDP (příjmy ze závislé činnosti osvobozené od daně) a § 10 odst. 3 ZDP (zejména dary mezi příbuznými). Neoznamovanou výjimkou jsou příjmy, o nichž si může patřičné údaje správce daně zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup a které zveřejní na úřední desce a způsobem umožňujícím dálkový přístup. V praxi se tato výjimka týká hlavně nemovitých věcí v katastru nemovitostí, ovšem poplatník nic nepokazí tím, že pro jistotu i tyto nadlimitní příjmy správci daně oznámí.

Příklady

Příklad – Limit 5 milionů se týká jednotlivého příjmu

S ohledem na to, že cílem zavedení těchto oznámení je postihnout zejména transakce vyšších řádů, při minimálním

Nahrávám...
Nahrávám...